Tarnase sõnul on kreeklaste maailmanägemise kõige tähelepanuväärsem tunnusjoon nende kalduvus tõlgendada maailma läbi arhetüüpsete printsiipide. See kalduvus on selgesti tajutav alates Homerose eepostest, ent leiab selgeima vormi Platoni dialoogides. „Selle aluseks oli arusaam kosmosest kui teatud ürgsete essentside või transtsendentsete esimeste printsiipide – erinevate mõtlejate käsituses vormide, ideede, universaalide, muutumatute absoluutide, surematute jumaluste, jumalike arche’de või arhetüüpide – korrakindlast väljendusest,“ kirjutab Tarnas „Õhtumaa vaimu passioonis“.
Arhetüübid on kesksel kohal ka tänases intervjuus, mille peakangelasteks on kaks nüüdisaegse süvapsühholoogia suurkuju: James Hillman ja Stanislav Grof. Mõlemad astuvad Carl Gustav Jungi jälgedes, kes lehe 38. numbris usutletud Hollandi idealistliku filosoofi Bernardo Kastrupi („Jungi kroonijuveel“, 1.24) sõnul hoidis küünalt kõige tumedamal tunnil ja juhtis meid kontrrevolutsioonini, mille käigus me räägime praegu avalikult panpsühhismist, idealismist ning tunnistame teadvuse rasket probleemi: kuidas tekib elututest ja kogemisvõimetutest mateeriatükkidest tunne, mida tähendab olla mina, sina või keegi muu.
Me rääkisime Bernardo Kastrupiga tema kolm aastat tagasi ilmunud raamatust „Decoding Jung’s Metaphysics“. Kuivõrd Jungi metafüüsikas, selgitas Kastrup, on arhetüübid nii teadvuse kui ka füüsilise maailma elementaarsed osised, siis „tekivad sisemisi psüühilisi sündmusi ja välisi füüsilisi sündmusi tähendusrikkalt ühendavad sünkroonsused“. Jung tundis elu teises pooles sünkroonsuste vastu suurt huvi. Tema arusaamist nendest meie praegusesse maailmapilti mittesobivatest mõistatuslikest nähtustest mõjutas oluliselt ta kirjavahetus Nobeli füüsikaauhinnaga pärjatud Wolfgang Pauliga. Kastrup ei ole füüsik, aga ta jõudis oma jungiaanlikele seisukohtadele pärast edukat karjääri arvutiteadlasena Euroopa Tuumauuringute Assotsiatsioonis. Kvantfüüsikute ja teiste teaduse lõiketeral töötavate täppisteadlaste huvi Jungi metafüüsika vastu pole sugugi nii imekspandav, sest Austria teadusfilosoofi Karl Popperi sõnul „hüppas materialism moodsas füüsikas endast välja (transcended itself)“.