Kui hästi läheb, tähistan kolme nädala pärast oma viiekümne kuuendat sünnipäeva. Tänu asjaolude seletamatutele kokkusattumustele on mul praegu kütkestav töö ja kaunis kodu. 2013. aasta aprillis oli sündmuste sellise arengu tõenäosus 0,000... – nullijoru ulatub siit Karpaatideni.
Sõna „trauma“ sigines mu leksikasse üsna hiljuti. Ma ei liialda väga, kui ütlen, et kümme aastat tagasi mahtusid mu filosoofia- ja psühholoogiaalased teadmised ühte lausesse: „7. novembril tuleb minna paraadile.“ Nii oli mulle tipikoolist (lõpetasin selle 1992. aastal) meelde jäänud. Esialgne huvi nende teemade vastu, millega ma olen viimased viis aastat süvitsi tegelenud, oli puhtpraktiline: tahtsin vabaneda pidevatest enesetapumõtetest (vt „Kuidas minust sai pseudoteadlane“; TT#12, 9.21).
Umbes viis aastat tagasi avastasin, et mul on maailmavaade, varem ujusin selles nagu kalad akvaariumis – see on nende ainumõeldav keskkond. Tagantjärgi tark olles võin seda hetke pidada oma tervenemisteekonna alguseks. Maailmavaateid on mitmeid ja neil on meie käitumisele, mõtlemisele, tunnetele ja läbielamistele põhjapanev mõju. Ülle Allsalu kirjutab tänases suurepärases leheloos „Trauma kui kingitus“ selle kohta nii: „Senine omaksvõetud lineaarne, materialistlik, eraldav ja olemuslikult traumeeriv paradigma asendub kaastundliku, tervendava ja kordades avarama [minu kursiiv, HP] maailmavaatega.“ Need sõnad võtavad napilt kokku ka minu viimaste aastate kogemuse.
Maailmavaate muutus, mida võib kantiaanlikus tähenduses kirjeldada tajufiltrite vahetusena, on avanud mu ees uue reaalsuse. Televiisori eest pudenesin ma ära juba oma uudismaa-aastate lõpus, see tegi ellujäämiseks vajaliku pöörde kordades lihtsamaks. Vastasel juhul istuksin praegu isa ja vanaisaga ühes lauas, olen selles päris kindel. Ilma YouTube’ist ammutatud alternatiivsete elu- ja ühiskonnakäsitlusteta (Peterson, Sheldrake, Hillman, Eisenstein, Kingsnorth jt) poleks mul olnud millelegi toetuda.