K, 30.11.2022

Kiur Kimmel: Kõigest sõltuvuses

Kiur Kimmel
, TÜ majandustudeng
Kiur Kimmel: Kõigest sõltuvuses
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Foto: Andre Taal, fotograaf Enlil Sonn

„Descartes leiutas prügi.“ EBS-i reformatsioonikursusel on see James Hillmani tsitaat jutuks tulnud vähemalt kolm korda ja mitte ükski kord ei jõudnud selle mõte päriselt minuni. Mis mõttes leiutas prügi? Me kõik ju teame, et prügi eksisteerib meie ümbruses, kuid me lihtsalt keeldume seda teadvustamast. Kõik meie sõltuvused ongi seotud sellega. Mis eesmärgil soovime tekitada rohkem prügi ja kas me oleme isegi prügist sõltuvuses?

Enamik sõltuvusi on seotud probleemide eest põgenemisega. Alkohol nürib me meeli, et ei oleks enam niivõrd valus eksisteerida, nikotiin annab mõne sekundi sisemist rahu ja narkootikumide nimekiri läheb veel pikalt edasi. Hiljuti olen õppinud GHB ehk korgijoogi sõltuvusest. Mu sugulane Arvi on olnud piisavalt lahke, et jagada enda kogemust GHB valdkonnas. Tunnen, et kahjuks ei jõua üksainuke artikkel väga hästi edasi anda, mida tähendab päriselt korgijoogist sõltuvuses olla. Tegemist on ekstreemselt intensiivse kogemusega, mis avaldub nii aine kasutamisel kui ka kasutamise lõpetamisel.

„Psühhoos on raske psüühikahäire. Psühhoosi ajal on mõjutatud aju tegevus, kuid näha võib seda muutustena inimese mõtlemises, tajumises, tunnetes ja käitumises.” Arvi pakkus lihtsama seletuse: „Psühhoosi ajal elad sa multikamaailmas ja pult on kellegi teise käes.” Reaalsus kaob ka narkootilise aineta.

Märksõnad
Tagasi üles