Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto

Kaie Metsla: Et kevade kestaks edasi

FOTO: Mihkel Lappmaa, fotograaf Enlil Sonn

„Kui Arno isaga koolimajja jõudis, olid tunnid juba alanud.“ Nii kõlab Oskar Lutsu üle saja aasta vanuse „Kevade“ avalause. See raamat ei vaja põhjalikku tutvustamist. Kõigis, kes on seda raamatut lugenud, elavad need lood edasi. Iga aasta tarkusepäeval täituvad tänavad elevil uudishimulike põnnidega. Nad astuvad üle kooliläve esimest korda, käsi kõvasti isa või ema pihku peidetud. Kooliteed alustava juntsu jaoks on see minek üks elu suursündmusi, ta tahab seda hetke kogeda koos oma kõige kallimatega.

Tellijale Tellijale

Mul on aastate jooksul kinnistunud mõned enda kooliteest alguse saanud arusaamad. Olen hakanud nende olulisusesse üha enam uskuma, seda nii lapsevanemana kui ka kõrvaltvaatajana. Me tahame oma lastele parimat. Parimat lasteaeda, parimat haridust, parimat kooli ja kõike muud, ikka ja alati parimat. Ainult, et seda parimat taga ajades läheb meil aeg-ajalt meelest küsida, mis võiks lapse jaoks olla kõige olulisem. Parima tagaajamisel jahime ühte kindlat eesmärki ja laseme end eneselegi märkamatult karjainstinktil kaasa tirida. Nii muutubki teinekord jaht parima järele hoopis tantsuks aurukatla ümber. Üheks katlaks on eliitkoolide esimese klassi katsed ja tantsuks vanemate võidujooks. Minu jaoks on varases kooliastmes kõige olulisem see, et lapse väike ja veel habras närvikava oleks hoitud, sel tuleb aidata tugevamaks saada ja anda uute katsumustega harjumiseks piisavalt aega. Pean oluliseks seda, et kool oleks kodu lähedal. Nii jõuab laps oma kõige turvalisemasse paika kiiresti tagasi. See on väikelapse vaatenurgast kõige loomulikum tee. Kui me oma lapsi hoiame, armastame ja toetame, siis kasvavad neist tublid ja tugevad noorukid. Ajapikku selguvad ka nende endi huvid ja anded ning nad võivad ise otsustada eliitkoolidesse minna. Kui vundament on korralikult paigas, saavad nad seal kenasti hakkama.

Parima tagaajamisel jahime ühte kindlat eesmärki ja laseme end eneselegi märkamatult karjainstinktil kaasa tirida. Nii muutubki teinekord jaht parima järele hoopis tantsuks aurukatla ümber. Üheks katlaks on eliitkoolide esimese klassi katsed ja tantsuks vanemate võidujooks.

Tagasi üles
Back