18. september 2020, 03:00
"Tähenduse teejuhid" avanumber - juhtkiri
„Tähenduse teejuhtide“ esimene vestlusring oli Kuku Raadio eetris 2018. aasta märtsis. Sel sügisel jõuame loodetavasti sarja sajanda jutuajamiseni. Tänaseks on saates käinud üle saja külalise kõige erinevamatelt elualadelt. Ka teemade diapasoon on olnud samavõrd lai. Oleme rääkinud füüsikast, teatrist, muusikast, luulest, filosoofiast ja teoloogiast.
Kui ma kaks ja pool aastat tagasi seda vestlussarja alustasin, ei olnud mul tegelikult kaugeleulatuvamat ideed kui see, et ma tahtsin esimesse saatesse kutsuda füüsiku Piret Kuuse ja kirjandusteadlase Mihhail Lotmani. See mõte tõukus omakorda võrguväljaandes Quillette ilmunud artiklist „Aita meil luua kolmas kultuur“, mis rääkis loodus- ning humanitaarteaduste pikaajalise lahkutriivi hukatuslikest tagajärgedest. Seetõttu kutsusin ma Mihhaili ja Pireti saatesse arutama inglise kirjaniku ja täppisteadlase Charles Percy Snow’ kuulsat kõnet „Kaks kultuuri ja teadusrevolutsioon“.
„Tähenduse teejuhtide“ esimene vestlusring jõudis kuulajateni Edmund Burke’i Seltsi teisel tegevusaastal. Seltsi asutamiseks vajaliku emotsionaalse tõuke andis mulle 2016. aasta suve alguses nähtud dokumentaalfilm Briti konservatiivsest filosoofist Roger Scrutonist. „Meil on lõpp-peatusesse minekuks kaks võimalust: me kas läheme omal vabal tahtel või meid tiritakse sinna sunniviisiliselt. Tulemus on mõlemal juhul samasugune,“ ütleb Scruton ühes seltsi YouTube’i kanalil leiduvas videos, mida on sinna kogunenud juba üle kahesaja.
Me ise vaatame Edmund Burke’i Seltsi ülimitteametliku rahvaülikoolina, kus on neli teaduskonda: füüsika, muusika, psühholoogia ja mütoloogia
Sama aasta juulis asutatud seltsi põhikirjaliseks ülesandeks sai „konservatiivse ilmavaate kaitse“. Nüüd juba rohkem kui nelja aasta jooksul olen muutunud ma ise ja on muutunud ka selts. Vaheldunud on ka inimesed, kes on aidanud mul seda koormat vedada. Alates sellest suvest teen ma seltsi koos Kaie Metslaga. Meie senisel teekonnal on olnud kolm peamist majakat: Roger Scruton, Jordan Peterson ja Rupert Sheldrake. Kahe viimase nimed käivad korduvalt läbi ka „Tähenduse teejuhtide“ avanumbrist.
Võrreldes seltsi asutamisajaga tegeleme nüüd veelgi vähem päevapoliitiliste teemadega. Mitte sellepärast, et need poleks olulised, vaid seetõttu, et meie arvates on tänastel poliitilistel probleemidel sügavad filosoofilised ja teoloogilised juured. Kõige põhimõttelisem muutus seltsi suunitluses leidis aset sel suvel, kui „Konservatiivse maailmavaate kaitse“ asemel sai uueks deviisiks „Uue paradigma poolt“.
Uus paradigma ongi „Tähenduse teejuhtide“ esimese numbri kandev teema. Me ise vaatame Edmund Burke’i Seltsi ülimitteametliku rahvaülikoolina, kus on neli teaduskonda: füüsika, muusika, psühholoogia ja mütoloogia. Selles ja loodetavasti ka järgnevates numbrites saavad teiste seas peateema lahkamiseks sõna meie nelja fakulteetide esindajad.
Usume, et meie ettevõtmine muudab arvamusmaastiku mitmekesisemaks ja huvitavamaks.
Hardo Pajula, Edmund Burke'i Seltsi liige